24.04. Częstochowa (PAP) - 50 tysięcy osób wzięło w sobotę udział w 6. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasnej Górze.

Za opiekę nad ich służbą dziękowali zarówno strażacy zawodowi, jak i ochotnicy.

Towarzyszy im około 150 strażackich orkiestr dętych, które wystąpiły ze wspólnym koncertem.

Do Częstochowy na pielgrzymkę przyjechali członkowie ochotniczych straży pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, a także m.in. słuchacze szkół pożarniczych i strażacy zakładowych straży pożarnych.

Mszą św. celebrował na jasnogórskim Szczycie metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głodź. Część homilii abp Głódź poświęcił patronowi strażaków - św. Florianowi, który w Polsce cieszy się szczególnym kultem. Metropolita przekonywał, że podobnie jak on, także każdy strażak musi być człowiekiem zasad, poświęcenia i ofiary.

Hierarcha zauważył, że dzisiaj strażacy nie tylko gaszą pożary, ale są też wzywani do wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych. By wykonywać taki zawód, trzeba odwagi i poświęcenia; strażacy dają poczucie bezpieczeństwa i nic dziwnego, że cieszą się uznaniem w badaniach opinii publicznej - mówił.

"Zawodowa, jak i ochotnicza straż pożarna to nerw struktury państwa, nerw trwały, mocny potrzebny, wiążący (...) Wszyscy cenią wasze zaangażowanie i coraz większy profesjonalizm w ratowaniu ludzi i zagrożonego mienia, waszą gotowość i wierność" - zaznaczył metropolita.

W homilii abp Głódź zaznaczył, że tegoroczna pielgrzymka ma jeszcze jeden szczególny wymiar - jest czasem refleksji i modlitwy w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na koniec mszy św. podziękował strażakom rosyjskim, którzy zostali wezwani na miejsce katastrofy.

Także wicepremier Waldemar Pawlak - który jest prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych - zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się w chwili szczególnej. "W chwili, kiedy tak wielu pielgrzymów do katyńskiego lasu rozsiało tę pamięć o Katyniu po Polsce, po Europie, w każdym miejscu" - powiedział.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było zawieszenie w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej Ryngrafu Pożarnictwa Polskiego. Przedstawia on na tle odlanej w metalu mapy Polski, sylwetkę klasztoru jasnogórskiego, Matkę Boską Częstochowską z Dzieciątkiem i strażacki kask otoczonym liśćmi wawrzynu.

Mszę św. na jasnogórskim Szczycie poprzedził niezwykły koncert - ponad 157 strażackich orkiestr dętych wystąpiło we wspólnym repertuarze, a niektóre utwory zostały wykonane z towarzyszeniem 22 zespołów wokalnych ochotniczych straży pożarnych.

Pielgrzymka strażaków organizowana jest na Jasnej Górze co pięć lat. Przypada przed Dniem Strażaka - 4 maja, kiedy obchodzone jest święto św. Floriana. Zwyczaj spotkań w Częstochowie wywodzi się jeszcze z okresu przedwojennego - 18 czerwca 1939 r. na Jasnej Górze odbył się Zjazd Strażactwa Polskiego. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa. (PAP)

Fotoreportaż z pielgrzymki zobaczyć można w galerii.