Jak strażacy w całej Polsce, także druhowie z gminy Stawiski obchodzili swoje święto, tradycyjnie przypadające w uroczystość Świętego Floriana. Organizatorami tegorocznych obchodów były OSP w Jurcu Włościańskim i Wysokim Małym. Rozpoczęły się one zbiórką straży z gminy, właśnie w Wysokim Małym. Stąd wszystkie delegacje, w samochodach na sygnale, ruszyły na mszę świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętego Stanisława w Dobrzyjałowie. Po zakończonej liturgii życzenia wytrwałości w pełnionej służbie wszystkim strażakom złożył Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz. Po nabożeństwie, samochody strażackie przejechały przez Jurzec Włościański, Karwowo i Zalesie, powracając do Wysokiego Małego, gdzie odbyła się dalsza część gminnych uroczystości Dnia Strażaka. Gości powitał naczelnik OSP w Wysokim Małym Stefan Chmielewski. Głos zabrali również: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie kpt. Lech Kowalczyk, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Stawiskach Marek Sobociński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiskach Barbara Rzadka. Odczytane zostały także życzenia od Waldemara Pawlaka, prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesława Leśniakiewicza.

Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Waders” ze Stawisk.

Obchody Dnia Strażaka w Polsce mają szczególną wymowę. Wciąż przypominają nie tylko o istnieniu organizacji strażaków ochotników, która przetrwała najróżniejsze dziejowe zawieruchy w naszej narodowej historii, ale także ideę, wypisaną na strażackich sztandarach: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Ratunek zawsze bezinteresowny, z narażeniem życia.

Fotoreportaż z Gminnych obchodów Dnia Strażaka zobaczyć można w galerii.

Autor treści: UM w Stawiskach